ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید

منتشر شده در : 13 آذر 1401
مدت زمان مطالعه : حدود 18 دقیقه
دسته بندی مطالب :
برچسب :
ریکاوری عکس های حذف شده از اندروید

امروزه فناوری‌های نوین همانند تلفن‌های هوشمند به ما این توانایی را می‌دهند که به‌راحتی خاطره‌انگیزترین لحظات زندگی خود را ثبت کنیم، اما ذخیره‌سازی حجم زیادی از خاطرات به‌صورت داده‌های تصویری و ویدیویی در دستگاه‌های هوشمند تلفنی ممکن است با خطراتی نظیر پاک شدن داده‌ها به همراه باشد. درصورتی‌که به‌صورت تصادفی عکسی از حافظه دستگاه تلفن همراهتان حذف شود یا دستگاه تلفن خودتان را بازنشانی کرده باشید، نگران نباشید ویجت کالا به شما روش‌هایی برای ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید ارائه می‌دهد. پس اگر به دنبال راهی برای بازیابی و ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی‌ اندروید خود هستید با ما همراه شوید.

حذف تصادفی عکس‌ها یا از دست رفتن خاطرات ارزشمند شما در اثر یک خطای تصادفی می‌تواند تجربه ناخوشایندی برای کاربران تلفن‌های همراه باشد. اکثر برنامه‌های گالری ازجمله Google Photos یک قسمت به نام سطل زباله دارند و شما می‌توانید تنها با یک کلیک یا ضربه تمامی عکس‌های حذف‌شده خود را بازگردانید. پس به شما توصیه می‌کنیم قبل از آن‌که روش‌های مختلف ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید را امتحان کنید ابتدا به سراغ این قسمت بروید. درصورتی‌که موفق به بازیابی عکس و ویدیو‌های خود از این بخش نشدید، نگران نباشید می‌توانید به‌راحتی با روش‌هایی که ویجت‌کالا در ادامه این مطلب به شما معرفی خواهد کرد، کار ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید خود را انجام دهید.

قبل از بازیابی و ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

اگر به هر علتی همانند ویروسی شدن گوشی همراهتان، خطای انسانی یا ضربه خوردن حافظه جانبی دستگاه همه یا بخشی از عکس‌های ذخیره‌شده خودتان را ازدست‌داده‌اید، قبل از انجام هر کاری باید قدری تأمل‌کنید. یکی از شروط اصلی بازیابی عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید عدم جایگزینی اطلاعات جدید به گوشی است. بهتر است تا بازیابی عکس‌های حذف‌شده از حافظه دستگاه قدری دست نگه‌دارید. درصورتی‌که تصاویر یا عکس‌های جدیدی را ثبت کنید، اطلاعات مربوط به تصاویر جدید بر روی حافظه دستگاه ثبت می‌شود، به‌عبارت‌دیگر جایگزین اطلاعات قبلی می‌شود. درصورتی‌که اطلاعات جدیدی وارد گوشی‌تان شده باشد، کارتان کمی سخت می‌شود.

عمل ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گالری اندروید به کمک بازیابی اطلاعات قبلی از حافظه گوشی صورت می‌گیرد، به همین دلیل برای بازگرداندن تمام فایل‌ها نیاز به دسترسی کامل به هارد یا حافظه دستگاه داریم. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم قبل از ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید به‌هیچ‌وجه عکس و تصاویر جدید را از اینترنت دانلود نکنید. این دانلود کردن شامل ذخیره‌سازی داده‌های شبکه‌های اجتماعی، دانلود کردن عکس از مرورگر گوشی و … می‌شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشت عدم عکاسی کردن با گوشی تا قبل از بازیابی داده‌هاست. ثبت هرگونه تصویر و عکس جدید بر روی حافظه باعث می‌شود داده و اطلاعات جدیدی بر روی اطلاعات قبلی موجود بر روی حافظه جایگزین شود، به‌این‌ترتیب عمل بازیابی با مشکل روبه‌رو خواهد شود. در صورت امکان بهتر است تمام برنامه‌های کاربردی که امکان ارسال و دریافت عکس و فایل‌های ویدیویی را دارند، در حالت توقف اجباری قرار دهید.

ریکاوری عکس های حذف شده از اندروید

استفاده از اپلیکیشن‌های ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پشتیبان گیری و تهیه نسخه‌های متعدد از داده‌های تلفن همراه روشی کارآمد برای حفظ اطلاعات است. امروزه گوشی‌های هوشمند امکانات متعددی را برای پشتیبان گیری اطلاعات تصویری و ویدیویی در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا صورت بروز هرگونه مشکل تنها با یک کلیک اطلاعات خود را بازیابی کنند. امروزه اپلیکیشن‌های مختلف پشتیبان گیری در دسترس هستند که به شما این امکان را می‌دهند در فواصل زمانی مختلف فایل‌های بکاپ یا پشتیبان از اطلاعاتتان تهیه کنید.

درصورتی‌که عکس‌های ارزشمند شما از گوشی‌تان حذف‌شده است، یا حتی بدتر از آن دستگاه تلفن همراهتان ریست یا خراب‌شده است و هیچ‌گونه فایل بکاپی از آن ندارید، نگران نباشید روش‌های متعددی برای ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید وجود دارد از راه‌حل‌هایی بسیار ساده تا گزینه‌های پیشرفته‌تر. در ادامه انواع روش‌های بازیابی عکس‌های پاک‌شده به کمک بهترین اپلیکیشن‌های موجود را معرفی خواهیم کرد، امیدواریم راهکارهای ارائه‌شده بتواند برای شما مثمر ثمر باشد:

نحوه بازیابی عکس‌های پاک‌شده از سرویس‌های ابری

اغلب کاربران سیستم‌عامل اندروید از نوعی سرویس ذخیره‌سازی ابری برای پشتیبان گیری عکس‌های خود استفاده می‌کنند. بیشتر برنامه‌های کاربردی سیستم‌های اندروید به کاربران خود توصیه می‌کنند که یک نسخه بکاپ در فواصل زمانی متناوب تهیه کنند. درصورتی‌که این گزینه را فعال کرده باشید، احتمال از دست رفتن عکس‌هایتان بسیار کم خواهد بود. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، بسیار خوش‌شانس هستید چراکه به‌راحتی می‌توانید عکس‌های پاک‌شده از حافظه دستگاه تلفن خود با را با یکی از روش‌های زیر بازگردانید.

 • روش اول: یکی از برنامه‌های محبوب به اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی تصاویر که توسط شرکت گوگل توسعه‌یافته Google Photos است. با استفاده از برنامه Google Photos می‌توانید با خیال راحت از تمام تصاویر موجود در حافظه دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و در فضای ابری ذخیره نمایید. حذف کردن یک عکس یا فایل از روی حافظه دستگاه منجر به حذف شدن آن از سرویس‌های پشتیبان گیری ابری نمی‌شود. به همین دلیل با یک‌بار وارد شدن به سرویس ابری Google Photos و کلیک بر روی عکس موردنظر و انتخاب گزینه دانلود مجدداً به آن عکس دسترسی خواهید داشت.

درصورتی‌که تصویر را از روی سرویس ابری نیز حذف کرده‌اید، نگران نباشید. اغلب سرویس‌های ابری از یک سطل بازیافت استفاده می‌کنند و به کاربر اجازه بازیابی فایل در یک بازه زمانی مشخص را می‌دهند. برای این کار برنامه Google Photos را بازکنید، در قسمت Library گزینه Trash یا Bin را انتخاب کنید. بر روی تصویر مدنظر خودتان کلیک کنید و سپس گزینه Restore را بزنید. مشاهده خواهید کرد که عکس‌ها مجدداً در قسمت Library بارگذاری می‌شوند. فایل‌های حذف‌شده به مدت 60 روز در قسمت سطل زباله نگه‌داری می‌شوند و پس از آن به برای همیشه از دست خواهند رفت.

 • روش دوم: سرویس ذخیره‌سازی ابری مایکروسافت، OneDrive انواع مختلفی از ویژگی‌های پشتیبان گیری و حذف خودکار عکس‌ها از حافظه تلفن همراه و انتقال آن از طریق پآآپلود کردن در فضای ابری به‌منظور آزاد کردن حافظه داخلی دستگاه در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. تمام تصاویر آپلود شده در سرویس ابری OneDrive را می‌توان با هر دستگاهی ازجمله دستگاهی که با آن گرفته‌شده است، می‌توان بازیابی کرد. به‌منظور ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید برنامه OneDrive را بازکنید، به قسمت Me > Recycle Bin بروید. سپس بر روی فایل موردنظر کلیک کرده و گزینه Restore را انتخاب کنید. OneDrive داده و فایل‌های حذف‌شده را به مدت 30 روز نگه‌داری می‌کند. البته درصورتی‌که حجم سطل بازیافت بیشتر از 10 درصد کل فضای ذخیره‌سازی را به خود اختصاص داده باشد، ممکن است زودتر نیز آن‌ها را حذف نماید.
 • روش سوم: اگر شما از کاربران Dropbox هستید و گزینه بکاپ گیری را قبل از حذف عکس‌هایتان فعال کرده‌اید، اکنون به‌راحتی بدون نیاز به کامپیوتر می‌توانید تنها با چند کلیک داده‌های خودتان را بازیابی نمایید. برای بازیابی در دراپ باکس، از طریق گوشی اندروید خود وارد برنامه شوید. پوشه Camera Uploads را پیدا کنید. درصورتی‌که فایل‌های تصویری خود را در پوشه دیگری ذخیره کرده‌اید، به آن پوشه مراجعه کنید. سپس عکس‌های موردنظر خودتان برای بازیابی را انتخاب کنید. بر روی سه‌نقطه کلیک کنید و گزینه Save to Device را انتخاب کنید. در سرویس‌های رایگان دراپ باکس فایل‌های حذف‌شده به مدت 30 روز و در سرویس‌های ویژه به مدت 180 روز در سطل زباله نگه‌داری می‌شوند.
 • روش چهارم: Google Drive یک پلتفرم ذخیره‌سازی ابری پیش‌فرض برای همه گوشی‌های اندرویدی موجود در بازار است. این پلتفرم با قابلیت 15 گیگ فضای ذخیره‌سازی ابری، یکی از پلتفرم‌های محبوب کاربران اندروید به‌منظور ذخیره‌سازی فایل و داده‌های دیجیتالی در فضای ابری است. همانند سایر پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابری، Google Drive نیز یک سطل زباله برای بررسی مجدد و بازیابی موارد حذف‌شده دارد. در این پلتفرم فایل‌های حذف‌شده به مدت 30 روز در سطل نگه‌داری می‌شوند و پس از آن برای همیشه حذف خواهد شد. برای بازیابی عکس‌های پاک‌شده برنامه Google Drive را بر روی گوشی اندروید خود بازکنید. بر روی منو گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید. گزینه Trash را انتخاب کنید. بر روی تصویری که می‌خواهید بازیابی کنید، کلیک طولانی کنید. سپس از طریق منوی موجود در سمت راست‌بالا گزینه Restore را انتخاب کنید.

نحوه ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید از روی کارت حافظه

استفاده از کارت حافظه SD به‌عنوان حافظه ثانویه دستگاه‌های هوشمند به شما امکان ذخیره‌سازی تعداد بیشتری عکس را می‌دهد. بااین‌وجود، به دلیل آسیب‌پذیری بالای این نوع کارت‌های حافظه هرلحظه امکان از دست رفتن داده‌های تصویری و ویدیویی شما وجود دارد. به‌منظور بازیابی عکس و تصاویر پاک‌شده از کارت‌های حافظه جانبی باید از اپلیکیشن‌های اختصاصی طراحی‌شده استفاده کرد.

یکی از قدرتمندترین و کاربرپسندترین نرم‌افزارهای در دسترس که قابلیت ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید از روی کارت‌های حافظه جانبی، برنامه کاربردی DiskDrill است. این برنامه بدون نیاز به فایل‌های بکاپ ابری یا ثالث می‌تواند عکس‌های پاک‌شده را برگرداند. برای این کار لازم است برنامه DiskDrill را دانلود و نصب کنید. سپس کارت حافظه SD را به کامپیوتر وصل کنید و برای بازگرداندن داده‌های ازدست‌رفته بر روی Search کلیک کنید. برای دستیابی سریع‌تر به عکس‌های موردنظر می‌توانید انواع پالایه‌ها را اعمال کنید تا زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید. سپس بر روی دکمه Recover کلیک نمایید و عبارت Safe Recovery Destination را انتخاب نمایید.

در اغلب موارد فایل‌های حذف‌شده تا زمانی که توسط داده‌های ورودی جدید بازنویسی نشده باشند، بر روی کارت حافظه باقی‌ می‌مانند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را برگردانید. به همین دلیل بهتر است به‌محض اینکه متوجه شدید عکس‌هایتان به‌اشتباه حذف‌شده است، قبل از هر کاری کارت حافظه خود را از گوشی بردارید تا خطر بازنویسی بر روی آن کاهش یابد. علاوه بر DiskDrill برنامه‌ کاربردی رایگان همانندRecovery Wizard EaseUs Data به شما در ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید کمک خواهد کرد. این برنامه برای انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز و Mac در دسترس است.

ریکاوری عکس های حذف شده از اندروید

ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی با اپلیکیشن اندروید

به کمک برنامه‌های کاربردی اختصاصی که به‌منظور برگرداندن عکس‌های پاک‌شده از گوشی‌های اندروید طراحی‌شده‌اند، می‌توان عکس‌ها و فایل‌های پاک‌شده خودتان را مجدداً بازگردانید. برای انواع گوشی‌های اندروید روت شده و نشده برنامه‌هایی در دسترس است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • نحوه ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید روت شده

درصورتی‌که از خدمات ابری، فایل‌های بکاپ یا کارت حافظه استفاده نکرده‌اید، کار بازیابی کمی برایتان مشکل می‌شود. علی‌رغم برخی از ادعاهای برنامه‌های آنلاین هیچ‌گونه راهی برای اسکن کردن حافظه داخلی گوشی به‌منظور برگرداندن فایل‌های ازدست‌رفته وجود ندارد، مگر آن‌که گوشی روت شده باشد. در صورت که مصمم به انجام این کار هستید، باید قبل از هر کاری گوشی خودتان را روت کنید. این امر ملزم به پاک کردن دستگاه است؛ به همین دلیل امکان بازنویسی و گم‌شدن مجدد تصاویر افزایش می‌یابد. خوشبختانه اگر گوشی شما از قبل روت شده باشد، یک فرآیند ساده برای بازیابی تصاویر را باید طی کنید.

اپلیکیشن GT Recovery برای بازیابی انواع داده، عکس، متن، فهرست مخاطبین، نام کاربری و رمز عبورها و … به کار می‌رود. این برنامه با اسکن کردن هارددیسک دستگاه فضاهای ذخیره‌سازی برای استفاده مجدد را علامت‌گذاری می‌کند تا قبل از بازیابی بر روی آن چیز جدیدی ثبت نشود. اطلاعات جمع‌آوری‌شده و به‌گونه‌ای سازمان‌دهی می‌شود تا در کمترین زمان ممکن نتیجه مطلوب را به کاربر ارائه نماید. برای استفاده از GT Recovery گوشی شما باید روت شده باشد، در غیر این صورت می‌توانید از نسخه تحت ویندوز آن استفاده کنید. پس از اسکن شدن هارد می‌توانید فهرست فایل‌های ازدست‌رفته را مشاهده کنید و موارد موردنظر خودتان را مجدد بازگردانی نمایید. به‌عنوان یک برنامه کاربردی دیگر برای گوشی‌های روت شده می‌توان اپلیکیشن Disk Digger را معرفی کرد. این برنامه نیز قابلیت انواع فایل‌های تصویری، متنی و … از روی حافظه داخلی یا کارت حافظه را دارد.

 • نحوه ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید روت نشده

اغلب جستجو به دنبال فایل‌های ازدست‌رفته در دستگاه‌های روت شده نتیجه‌ای بهتر در بردارد. درصورتی‌که تمایلی به روت کردن دستگاه خود و احتمالاً از دست دادن گارانتی دستگاه خود ندارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. اگر قبلاً برای پشتیبان گیری از فایل‌های خود وقت صرف‌ کرده‌اید، شما خوش‌شانس هستید چراکه با ورود به‌حساب کاربری خودتان می‌توانید عکس‌هایتان را مجدداً برگردانید. برای این کاربر روی دستگاه تلفن به قسمت Setting بروید و بر روی Account کلیک کنید. وارد حساب کاربری‌تان شوید. بر روی گزینه Backup and Restore کلیک کنید و از این قسمت داده‌های خودتان را بازیابی کنید.

بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی یک اسلات برای کارت حافظه Micro SD دارند که به‌طور چشمگیری فضای ذخیره‌سازی داخلی را افزایش می‌دهد. به‌احتمال‌زیاد، ممکن است بدون آن‌که متوجه شده باشید، عکس‌هایتان را در این بخش ذخیره کرده باشید. خبر خوب آن‌که می‌توانید با جدا کردن این کارت حافظه و وصل کردن آن به دستگاه‌های کامپیوتری و استفاده از برنامه‌هایی نظیر Disk Drill می‌توانید مستقیماً عکس‌های پاک‌شده خودتان را بازیابی نمایید.

ریکاوری عکس های حذف شده از اندروید

سخن آخر

اگرچه روش‌های متعددی برای بازیابی عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید وجود دارد، اما هیچ‌کدام بازیابی موفقیت‌آمیز تمام عکس‌ها را تضمین نمی‌کند. حتی باوجود استفاده از بهترین نرم‌افزارهای بازیابی تصویر و اجرای دقیق دستورالعمل‌ها این احتمال وجود دارد که نتوانید تمام فایل‌های ازدست‌رفته خودتان را بازگردانید. به همین دلیل ویجت کالا به شما توصیه می‌کند در وهله اول نکاتی را رعایت کنید تا ریسک احتمالی ناشی از دست دادن تصادفی عکس‌هایتان را به کمترین حد خود برسانید.

 • هرگز اهمیت پشتیبان گیری از دستگاه تلفن همراه خودتان را نادیده نگیرید. داشتن یک نسخه کامل از دستگاه اندرویدی خود به شما این امکان را می‌دهد نه‌تنها عکس و فیلم‌های خودتان را بازیابی کنید، بلکه تمامی فایل‌ها، برنامه‌ها و تنظیمات دیگر را نیز بازیابی کنید. اگر دستگاه تلفن خودتان را گم‌کرده باشید، به‌سادگی می‌توانید دستگاه جدیدی تهیه کنید و نسخه پشتیبان را بر روی بارگذاری کنید، بدون آن‌که نیازی به تنظیم اولیه دستگاه داشته باشید.
 • تصاویر ذخیره‌شده در حافظه‌های پنهان را پاک‌کنید. حتماً برایتان پیش‌آمده بر روی یک تصویر کوچک کلیک می‌کنید اما باز نمی‌شود. این مشکل اغلب زمانی روی می‌دهد که سیستم‌عامل اندروید تصاویر را به‌درستی تولید نکند. راه‌حل اصلی حذف کردن فایل‌های thumbnails در پوشه DCIM است.
 • فضای ذخیره‌سازی دستگاه را تمیز نگه‌دارید. برخی از دستگاه‌های اندروید، درصورتی‌که فضای ذخیره‌سازی کمی در اختیار داشته باشند، دچار اختلال می‌شوند. اگر مشاهده کردید که تصاویر شما در حال ناپدید شدن است، بررسی کنید که چقدر فضای خالی در اختیاردارید. درصورتی‌که چند مگابایت باقی‌مانده باشد، بهتر است پاک‌سازی انجام دهید.
 • عکس‌های ارزشمند و مهم را در فضای ابری بارگذاری کنید. این روزها، سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری متعددی سازگار با انواع گوشی‌های اندرویدی باقابلیت‌های متعدد پشتیبان گیری خودکار از عکس‌ها در اختیار کاربران قرار دارد. بهترین گزینه این است که اجازه‌ دهید هرچند وقت یک‌بار سرویس ذخیره‌سازی ابری به‌طور خودکار عکس‌های شما را در فضای ابر آپلود کند تا بتوانید در هر مکان و بر روی هر دستگاهی آن‌ها را بازیابی کنید.

در این مقاله روش‌ها و راهکارهای متعددی برای ریکاوری عکس‌های حذف‌شده از گوشی اندروید به شما معرفی شد، امیدواریم راهکارهای ارائه‌شده ویجت کالا برای شما کارآمد باشد. اگر شما هم تجربه متفاوتی از نحوه بازیابی داده‌ها به‌خصوص عکس‌ها و تصاویر دارید، با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. عکس‌های پاک‌شده درگوشی‌های اندروید در کدام قسمت ذخیره می‌شوند؟

  عکس‌های حذف‌شده در اندروید در هیچ پوشه خاصی نگه‌داری نمی‌شود اما برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است: موتور جستجوی مرورگر خودتان را بازکنید. برند و مدل گوشی هوشمند + سطل بازیافت یا سطل زباله را تایپ کنید. نتایج را مرور کنید و سعی کنید اطلاعات مرتبط را پیدا کنید. اگر مطلب مفیدی پیدا نکردید، به‌احتمال‌زیاد گوشی‌ شما به‌سادگی عکس‌های پاک‌شده را دور ریخته است.

 2. آیا گوشی‌های اندرویدی پوشه‌ای به نام فایل‌های اخیراً حذف‌شده دارد؟

  خیر، برخلاف سیستم‌عامل iOS درگوشی‌های اندرویدی هیچ گزینه‌ای تحت عنوان فایل‌های اخیراً حذف‌شده وجود ندارد؛ بنابراین تنها راه بازیابی داده‌ها استفاده از نسخ پشتیبان یا برنامه‌های بازیابی و ریکاوری است. به همین دلیل بسیار مهم است در هنگام حذف عکس‌ها در اندروید دقت زیادی شود و به‌هیچ‌عنوان در حذف و پاک کردن عکس‌ها و تصاویر عجله نکنید. یک ضربه نادرست بر روی صفحه‌نمایش می‌تواند منجر به ایجاد فاجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اگر در مورد حین خرید سوال یا مشکلی برای شما پیش آمد با شماره پشتیبانی تماس بگیرید ۹۹۰۳ ۱۷۱ ۰۹۱۲