چرا کابل شارژر شارژ نمیکند؟

منتشر شده در : 10 اسفند 1401
مدت زمان مطالعه : حدود 8 دقیقه
دسته بندی مطالب :
برچسب :
استفاده از شارژر فیک

تصور کنید در حال انجام یک‌ کار مهم یا مشغول انجام یک بازی حساس با تلفن همراه خود هستید، با هشدار اتمام شارژ رو به رو می‌شوید. تلفن همراه خود را به شارژر متصل می‌کنید اما شارژ نمی‌شود. چه کابوسی بدتر از این؟! در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با موضوع چرا کابل شارژر شارژ نمیکند صحبت کنیم پس تا انتها همراه ما باشید‌.

هر شارژر از یک آداپتور و یک کابل تشکیل شده است که در اکثر موارد کالبل ها آسیب پذیرتر هستند‌. معمولا قسمت انتهایی کابل‌ها که به آداپتور‌ها متصل هستند زودتر خراب می‌شوند اما چاره چیست؟

آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده که چرا کابل شارژر خراب میشود یا چرا کابل شارژر دیر شارژ میکند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا علل آن را بررسی کنیم.

علت شارژ نکردن کابل شارژ

چرا کابل شارژر دیر شارژ میکند

استفاده از شارژر فیک

استفاده از انواع کابل‌ و شارژر و آداپتورهای ارزان قیمت و فیک یکی از علل اصلی شارژ نشدن گوشی ها هوشمند و یا کند شارژ شدن آن‌ها است. همواره برای شارژ کردن باتری گوشی از شارژر های اصلی و با کیفیت استفاده کنید‌. تشخیص کابل‌های اورجینال همیشه کار سختی است اما برای خرید کابل اصل می‌توان به نکاتی توجه کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

تفاوت سرعت شارژ

چرا کابل شارژر شارژ نمیکند؟ باید بدانید که هنگام استفاده از کابل های فیک مدت زمان شارژ طولانی تر خواهد بود. همچنین اگر کابل شارژر را به عنوان فست شارژ خریداری کرده‌اید اما هنگام شارژ علامت فست شارژ نمایش داده نمی‌شود، نشان از تقلبی بودن کابل است. در صورت تمایل پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات ما با موضوع چرا پاور بانک باد کرده و بهترین پاوربانک های 20000  را نیز مطالعه فرمایید.

تفاوت در شدت جریان

شرکت های سازنده کابل های تقلبی با درج اعداد غیر حقیقی بر روی آن‌ها محصولات خود را به فروش می‌رسانند. اما می توانید با استفاده از نرم افزارهایی مانند ampere   شدت جریان  واقعی و کیفیت کابل را بررسی کنید.

تفاوت کیفیت و ظاهر

محصولات فیک به علت استفاده از مواد بی کیفیت در ساخت آن‌ها، تفاوت های ظاعری مشهودی با نمونه‌های اورجینال دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • انحراف سری USB
 • بلندی بیش از اندازه‌ی معمول کانکتور
 • منظم بودن پین ‌های شارژر تقلبی نسبت به اصلی
 • ناهمواری و ضخامت بیش از اندازه بخش خارجی USB

عدم مقاومت در برابر نوسانات

کابل‌ها و شارژرهای فیک قابلیت محافظت از گوشی در برابر نوسانات، اتصال کوتاه، شدت جریان و … را ندارند و به تلفن همراه شما آسیب می ‌رسانند که یکی از علت‌های مهم در پاسخ به سوال چرا کابل شارژر شارژ نمیکند است.

استفاده از شارژر‌های متفرقه

چرا کابل شارژر خراب میشود

هر گوشی تلفن همراه شارژر مخصوص به خود را دارد که هنگام خرید تلفن همراه  با آن ارائه می‌شود. آداپتورها دارای جریان و ولتاژ ورودی مخصوصی هستند که با گوشی های مرتبط به خود همخوانی دارند. استفاده از شارژر های متفرقه برای گوشی باعث عدم هماهنگی  ولتاژ آداپتور با ولتاژ مورد نیاز گوشی می‌شود. این شارژرها علاوه بر شارژ نکردن یا دیر شارژ کردن گوشی‌ها باعث آسیب به باتری گوشی نیز می‌شوند.

استفاده از کابل معیوب

اغلب کابل های شارژر به علت بی توجهی یا قرار دادن نامناسب کابل در سوکت آداپتور دچار کشیدگی یا گره خوردگی می شوند که در نهایت منجر به خرابی آن‌ها می‌شود. استفاده از کابل هایی که دچار زدگی و پارگی هستند یکی دیگر از پاسخ‌های ما به شما در رابطه با سوال  چرا کابل شارژر خراب میشود است.  استفاده از کابل‌های خراب باعث کند شدن سرعت شارژ می‌شود.  همواره سعی کنید از کابل های با کیفیت و اصل برای شارژ کردن انواع گوشی موبایل استفاده کنید.  برای محافظت و طولانی تر شدن عمر کابل ها بهتر است از محافظ کابل استفاده کرد. این محافظ ها با پیچیدن به دور سیم  باعث مستحکم شدن آن می شوند و از تا شدگی  و مخدوش شدن سیم‌های کابل، جلوگیری می کنند.

دمای نامناسب

علاوه بر باتری‌های گوشی‌های ، کابل‌ها هم نسبت به تغییرات دمایی حساس هستند. کابل‌ها به علت نوع ساختارشان،  نسبت به هوای خیلی گرم و خیلی سرد مقاوم‌ نیستند و دچار آسیب می‌شوند.

شاید بار‌ها   از خود پرسیده باشید  چرا کابل شارژر شارژ نمیکند؟  یکی از عادات غلط  اکثر افراد رها کردن شارژر در پریز برق است‌.نوسانات برقی باعث ایجاد گرمای زیاد در شارژر‌ می‌شوند که در نهایت منجر به  آسیب  کابل  و دیر شارژ شدن باتری خواهد شد.

گردو غبار

برخی اوقات طی استفاده‌ی طولانی مدت گرد و خاک به داخل سوکت کابل نفوذ کرده و موجب اختلال در عملکرد آن می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید از یک سوزن و یا برس نرم استفاده کنید و آلودگی‌ها را بزدایید.

رطوبت

قرار گرفتن در معرض آب یا بخار یکی دیگر از علل خرابی کابل‌ها هستند. رطوبت دشمن اصلی شارژرها است که باید از آن دور بمانند.

چرا کابل شارژر خراب میشود؟

چرا کابل شارژر شارژ نمیکند

به نظر شما چرا کابل شارژر خراب میشود؟ دلیل آن عدم آگاهی افراد در مورد روش‌های نگهداری کابل شارژر است که در ذیل بیان میکنیم.

 1. محافظت از کابل در مقابل عوامل محیطی مانند نور مستقیم آفتاب، گرما، رطوبت
 2. خرید کابل و آداپتور اورجینال
 3. استفاده از کنترل ولتاژ برای جلوگیری از نوسانات برق
 4. دقت در اتصال و قطع کابل شارژر
 5. استفاده از محفظه یا کیف کوچک برای جلوگیری از گره خوردگی و پارگی

شاید پاسخ خود را در رابطه با چرا کابل شارژر شارژ نمیکند گرفته باشید اما باید بگوییم همیشه مشکلات از کابل‌ها نیست. گاهی ایراد از خود تلفن همراه است. در ادامه علل دیگری را شرح خواهیم داد تا بتوانید مشکل را به خوبی بررسی نمایید.

مشکلات نرم افزاری

در برخی مواقع مشکل از نرم افزار گوشی موبایل نشأت می گیرد. قدیمی شدن ورژن گوشی شما باعث اختلال در روند شارژ شدن خواهد شد همواره سعی کنید گوشی خود را آپدیت کنید.

مشکلات سخت افزاری

مشکلات سخت افزاری نیز در این امر دخیل هستند گاهی خراب شدن سوکت آداپتور، فلت یا حتی خراب شدن خود باتری نقش مهمی در عدم شارژ شدن باتری و  کند شدن روند شارژ می‌شود. اگر پس از اتصال کابل به آداپتور، متوجه لق زدن در کلگی شدید مشکل از سوکت آداپتور شما است و باید برای تعویض آن اقدام کنید.

فلش کردن گوشی

اگر هیچکدام از روش هایی که در بالا ذکر شد کارساز نبود می توانید گوشی خود را فلش کنید. فلش کردن گوشی باعث می شود گوشی به تنظیمات اولیه خود برگردد و تمام برنامه های مخرب و ویروس های احتمالی از گوشی پاک شوند‌. درنتیجه عملکرد صحیح نسبت به شارژ شدن از خود نشان دهد و دیگر مشکل شارژ نشدن نداشته باشد.

خرابی باتری

گاهی اوقات باتری معیوب علت اصلی شارژ نشدن  است. علت‌هایی در کاهش عمر باتری نقش دارند که در زیر بیان می‌کنیم:

عوامل کاهش عمر باتری

 • استفاده زیاد از حد از گوشی و داغ شدن مکرر آن
 • استفاده از گوشی حین  شارژ شدن
 • نصب برنامه های حجیم و گرافیک بالا بر روی گوشی

جمع بندی

در این مقاله به موضوع چرا کابل شارژر شارژ نمیکند پرداختیم و همانطور که متوجه شدید خرید از یک فروشگاه معتبر و در واقع تهیه یک کالای با کیفیت اهمیت زیادی دارد. برای خرید انواع کابل و شارژر باید حتما به مراکز خرید و سایت‌های معتبر مراجعه کرده و سعی کنید کالاهایی اورجینال را خریداری نمایید تا متحمل هزینه‌‌های‌ مازاد نشوید. فروشگاه آنلاین ویجت کالا یکی از سایت هایی است که از طریق آن می‌تواتید به خرید گوشی موبایل، انواع ساعت هوشمند و کابل‌های مختلف (مثل خرید کابل آیفون و خرید کابل Type-C) بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

اگر در مورد حین خرید سوال یا مشکلی برای شما پیش آمد با شماره پشتیبانی تماس بگیرید ۹۹۰۳ ۱۷۱ ۰۹۱۲